7. 4. Pozice vnímání
Podívejte se na video:
Pozice vnímání je technika, která nám může pomoci lépe pochopit druhého člověka a získat inspiraci pro řešení dané situace. Dá se využít:
- když nás druhý člověk rozčiluje a my s ním potřebujeme komunikovat;
- při emočně klidné situaci, ve které by nám ale znalost motivů a lepší pochopení komunikačního partnera pomohlo (např. při vyjednávání).
Nejdříve popíšu princip techniky a následně ho ukážu na konkrétním příkladu.
Ráda v této technice pracuji s prostorem, do kterého umísťuji jednotlivé pozice (role). Dá se ale využít i při sezení na jednom místě, jenom se v představě do rolí vžívám.
Používáme celkem čtyři role: já, komunikační partner, objektivní pozorovatel a Meta pozice.
Já = Vaše role; jakmile jste na této pozici, přemýšlíte o sobě, vnímáte své emoce, potřeby.
Partner = Protistrana; když stojíte na této pozici, už nejste vy, ale stáváte se protistranou. Snažíte se stát jako protistrana, tvářit se tak. Na této pozici pracujete s vhledy a intuicí. Nesnažte se to vymyslet – spíše sledujte, jaké myšlenky a emoce vám přichází. Cílem je lépe pochopit motivaci protistrany, její situaci a také vnímat její pozitivní úmysl, abyste snížili intenzitu vlastních negativních emocí. Každý z nás má pro své chování pozitivní úmysl, i když to tak druhý nemusí vnímat.
Pozorovatel = Objektivní člověk, který danou situaci pozoruje a sdílí svůj vhled a rady.
Meta pozice = Vy sami, ale z odstupu – časového nebo prostorového. Pomůže vám vnímat důležitost dané situace pro váš život.
Příklad techniky v praxi naleznete v tomto dokumentu: Pozice vnímání
Úkol
Vyzkoušejte techniku „Pozice vnímání“ u situace, kterou v současnosti prožíváte nebo jste v minulosti prožili.